تصفیه مغناطیسی آب از تجمع مواد معدنی جلوگیری می‌کند

تصفیه آب مغناطیسی یک روش مؤثر برای جلوگیری یا کاهش عمل تشکیل رسوب یا خوردگی بدون استفاده از مواد شیمیایی است. این تئوری همراه با مطالعات موردی موردبحث قرارگرفته است. با افزایش تقاضای امروز برای منابع طبیعی ، تصفیه آب به یکی از مشکلات اصلی در کاربردهای صنعتی ، تولید برق و تأمین آب تبدیل‌شده است. با این افزایش تقاضا ، همراه با افزایش هزینه‌های انرژی امروز ، صنعت توانایی از دست دادن انرژی را ندارد.
یک برنامه کارآمد تصفیه آب می‌تواند صرفه‌جویی قابل‌توجهی را هم در زمان تولید و هم در هزینه‌ها ایجاد کند. هنگامی‌که سطح انتقال حرارت رسوب‌گذاری می‌کند ، این رسوبات مانع از رسیدن گرما به تجهیزات می‌شود ، درنتیجه مصرف سوخت و هزینه‌های نگهداری افزایش می‌یابد. بنابراین ، تقاضای مداوم در حال رشد برای تصفیه آب کارآمد ، نه‌تنها ازنظر اقتصادی ، بلکه همچنین برای اطمینان از به حداقل رساندن آسیب‌های زیست‌محیطی وجود دارد.
آب مورداستفاده در صنعت از رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها ، چاه‌ها و اقیانوس‌ها تأمین می‌شود. همیشه حاوی مواد جامد محلول و معلق است. این جامدات به‌سختی آب که در دو نوع موقتی و دائمی است ، کمک می‌کنند. سختی موقت به دلیل بی‌کربنات‌های محلول در آب است که عمدتاً کلسیم و منیزیم است و با حرارت می‌توان آن را به‌راحتی از بین برد و به کربنات‌ها که محلول نیستند و رسوب نمی‌کنند، تجزیه کرد. سختی مداوم ، به‌نوعی از رسوب‌گذاری گفته می‌شود که به دلیل وجود سولفات‌های محلول و کلریدهای کلسیم و منیزیم است ، که با گرم شدن نمی‌تواند حل شود . ذرات معلق (که می‌توانند با استفاده از وسایل فیزیکی مانند سانتریفیوژ ، بارش یا هیدروسیکلون جدا شوند) نیز می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. مواد جامد معلق موجود در آب مانند شن و ماسه ، رس ، لجن و خوردگی محصولات همراه با آلاینده‌های میکروبیولوژیکی ایجاد می‌کند دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن نیاز به خاموش کردن تجهیزات با استفاده از آب در فواصل زمانی دارد تا بتواند تجمع را از بین ببرد. بعضی‌اوقات این خاموش کردن بخشی از یک برنامه نگهداری برنامه‌ریزی‌شده است. بااین‌حال ، در موارد دیگر ، سیستم ممکن است به‌شدت یا حتی کاملاً رسوب گرفته و مسدود شود و تا رفع انسداد ، لازم است تجهیزات از کار خارج شوند.

روش‌های مختلف غیر شیمیایی سختی گیری(تصفیه آب)

روش‌های مختلف غیر شیمیایی تصفیه آب برای جلوگیری از تشکیل رسوب معرفی‌شده است. نمونه‌هایی از این فن‌آوری‌ها مبتنی بر مغناطیسی دائمی ، الکترومغناطیسی ، الکتریکی ، الکترواستاتیک ، التراسونیک ، تشعشع و غیره هستند. روش سختی گیری مغناطیسی دائمی و کاربرد آن موضوع این مقاله است.

نظریه تصفیه آب مغناطیسی

کارایی تصفیه آب مغناطیسی در جلوگیری یا تأخیر در تجمع رسوب، به‌شدت تحت تأثیر خصوصیات شیمیایی آب ، قدرت و پیکربندی میدان مغناطیسی ، ویژگی‌های ترمودینامیکی خصوصیات آب و مایع است.

سختی گیری مغناطیسی آب عملکردهای زیر را دارد:

  • از رسوب‌گذاری جلوگیری می‌کند. متوجه می‌شویم که روند رسوب‌زدایی کند است .
  • کنترل خوردگی.

کنترل زنگ‌زدگی سفید.

بیش از 700 سیستم در پنج کارخانه بزرگ فولاد نصب‌شده است. کارایی آن‌ها به شرح زیر است :

  • حداقل پشتیبانی
  • کم شدن روند کاهش فشار آب در اثر کاهش روند رسوب‌گذاری
  • کاهش مصرف مواد شیمیایی و کاهش آثار سو بر محیط‌زیست.
  • عمر مفید نامحدود
  • نصب آسان.

توجیهات اصلی نصب تصفیه مغناطیسی آب(سختی گیر مغناطیسی) ، انرژی ، کیفیت محصول در پی به‌کارگیری آب مغناطیسی در کشاورزی که به اسم آبیاری مغناطیسی شناخته می شود ،کاهش تعمیر و نگهداری و افزایش بهره‌وری همراه با کاهش زمان خرابی است. وقتی خطوط مداوم برای تمیز کردن الکترولیتی و یا گالوانیزه کردن به دلیل تجمع رسوب در آب سخت خاموش است ، کاهش زمان خرابی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این روش غیر شیمیایی کنترل رسوب‌گذاری نه‌تنها برای افزایش کیفیت محصول و کاهش هزینه‌های تولید ، بلکه به‌عنوان وسیله‌ای برای کاهش آلودگی و بهبود چهره صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد. فناوری تصفیه آب مغناطیسی بیش از 30 سال است که در صنعت فولاد استفاده می‌شود ازآنجاکه رویکرد غیر شیمیایی عاری از آلودگی است ، آب تخلیه‌شده می‌تواند به منبع ازجمله رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها یا چاه‌های عمیق برگردانده شود و کلیه الزامات نظارتی را برآورده کند ، مشروط بر اینکه اختلاف دما در دستورالعمل‌های مقامات باشد. در صورت ایجاد مشکل در دما ، می‌توان از حوضچه نگه‌دارنده برای تنظیم دما قبل از دفع استفاده کرد. برج خنک‌کننده –استفاده از تصفیه مغناطیسی آب به‌ویژه در برج خنک‌کننده موفقیت‌آمیز است. این امر ایجاد پساب (که قبلاً برای کنترل غلظت مواد جامد محلول ضروری بود) را از بین می‌برد ، و بعداً می‌توان آب را برای کاربردهای دیگر استفاده کرد.

منابع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =